Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
SHIFT + ALT + 1 - Wybór Menu
ESC - Anulowanie podpowiedzi

Rajd po Strefie

Ponad 350 uczniów wzięło udział w pierwszej edycji „Rajdu po Strefie”. Wydarzenie miało zainteresować młodzież kierunkami technicznymi oraz ukazać możliwości zatrudnienia w firmach strefowych. Organizatorem 2-dniowego Rajdu była Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

WSSE Rajd po strefie (1)

– Coraz większym problemem dla firm działających w regionie staje się pozyskanie wykwalifikowanych pracowników, szczególnie na kierunkach zawodowych i technicznych – przyznaje Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy. – Poprzez to wydarzenie chcieliśmy pokazać uczniom, że nasi inwestorzy mają dla nich atrakcyjną ofertę pracy, a szkoły są przygotowane na przekazanie im niezbędnych kwalifikacji i kompetencji – dodaje szef WSSE.

W „Rajdzie po Strefie” wzięli udział uczniowie klas I i II gimnazjów. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić firmy strefowe działające w Wałbrzychu: Toyota Motor Manufacturing Poland, Faurecia (zakład Akcesoria oraz Mechanizmy), Quin, Tristone oraz Ronal. Uczniowie zapoznali się także z ofertą szkół ponadgimnazjalnych, które prezentowały się w siedzibie strefy. Młodzież podzielona na grupy uczestniczyła również w cyklu warsztatów prowadzonych przez wałbrzyską strefę oraz Politechnikę Wrocławską. Zajęcia dotyczyły grawerowania i automatyki, drukowania 3D, robotyki oraz budowy bolidu.

– Politechnika Wrocławska ma około 300 podmiotów studenckich, z czego około 100, to różnego rodzaju koła naukowe – wylicza Jakub Karkocha, prezes koła Rapid Troopers. – Co ważne, mają one osobne budżety, co pozwala na realizację projektów, na które sami studenci nie mogliby sobie pozwolić – podkreśla prowadzący zajęcia z drukarek 3D.

Uczniom zaprezentowany został również Klaster Edukacyjny „INVEST in EDU”, który prowadzi wałbrzyska strefa. Jego rolą jest między innymi łączenie przedsiębiorców z konkretnymi szkołami, które są w stanie kształcić pod ich potrzeby.

– Chcemy, aby przedsiębiorcy podejmowali współpracę ze szkołami zawodowymi, technicznymi i uczelniami – tłumaczy Maciej Badora. – Zależy nam, aby absolwenci tych placówek znajdowali zatrudnienie w regionie i nie musieli wyjeżdżać. Ich umiejętności i wykształcenie stanowić będą również istotny czynnik, przyciągający do strefy nowych inwestorów – dodaje prezes WSSE „INVEST-PARK”.

Efektem działań klastra jest między innymi utworzenie dwóch klas patronackich, które prowadzą firmy strefowe. Dzięki temu uczniowie mogą odbywać staże i praktyki u pracodawców, co znacznie podnosi ich kwalifikacje.

– Studenci, którzy ukończyli szkoły techniczne często lepiej radzą sobie z zajęciami laboratoryjnymi, czy takimi przedmiotami jak rysunek techniczny – przyznaje Wojciech Połowczuk, prodziekan zamiejscowego ośrodka Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu. – Domeną absolwentów szkół licealnych są raczej przedmioty teoretyczne – dodaje prodziekan wydziału techniczno-inżynieryjnego.

Grupy biorące udział w Rajdzie, po każdych warsztatach oraz odwiedzinach w fabrykach, wypełniały test. Odpowiedzi oceniane były przez prowadzących zajęcia.

– Niektóre pytania były naprawdę skomplikowane i widać było rywalizację między szkołami i grupami. Uczniowie musieli uważnie słuchać prezentacji oraz wykazać się logicznym myśleniem. Zdobyte przez nich punkty zostaną zsumowane, a najlepsza grupa i szkoła nagrodzona – tłumaczy Małgorzata Adamczyk-Foryś z wałbrzyskiej strefy.

Uroczyste podsumowanie „Rajdu po Strefie” oraz wyróżnienie uczestników planowane jest na 10 maja tego roku. Nagrody dla zwycięzców wręczy Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej.

 

WAŁBRZYSKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA „INVEST-PARK” sp. z o.o.

ul. Uczniowska 16, 58-306 Wałbrzych

Godziny otwarcia

  • pn. - pt. 08:00 - 16:00
Strona utworzona w standardzie WCAG 2.1