Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
SHIFT + ALT + 1 - Wybór Menu
ESC - Anulowanie podpowiedzi

Mercedes inwestuje w elektromobilność

Mercedes-Benz Cars wybuduje w Jaworze, na terenie zarządzanym przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną, ośrodek produkujący akumulatory do pojazdów elektrycznych. Daimler rozbuduje w ten sposób istniejący kompleks, w którym produkowane będą również silniki.

Budowa fabryki silników Mercedes-Benz w Wałbyzskiej Specjlanej Strefie Ekonomicznej (Jawor)

Budowa fabryki silników Mercedes-Benz w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (Jawor)

 

– Jesteśmy świadkami rewolucji przemysłowej 4.0, w której Polska odgrywa wiodącą rolę. Tym bardziej cieszy fakt, że w Jaworze będą produkowane nie tylko tradycyjne silniki, ale także baterie elektryczne – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Markusem Schäferem członkiem Zarządu Mercedes-Benz Cars w KPRM.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że inwestycja w fabrykę baterii pokazuje, że z jednej strony przedsiębiorcy chętnie rozszerzają swoją działalność na terenie kraju i są zadowoleni z otoczenia biznesowego, a z drugiej strony umacnia się pozycja Polski, jako lidera w branży elektromobilności. Zakład w Jaworze planuje produkcję ok. 100 tys. sztuk baterii rocznie i rozbudowę istniejącego zakładu produkcyjnego do ok. 20 000 m kw. Inwestor zakłada utworzenie ok. 300 dodatkowych miejsc pracy. Szacuje się, że wartość inwestycji wyniesie ok. 200 mln Euro. Początek produkcji przewidziano na połowę 2020 roku.

– Decyzja o rozpoczęciu produkcji baterii elektrycznych pokazuje, że firmy, które rozpoczęły działalność inwestycyjną, wierzą w talenty pracowników, dostawców, kontraktorów i dobrą współpracę również z instytucjami rządowymi – dodał szef rządu. Podkreślił też, że inwestycja w elektromobilność wpisuje się w obszar, który promuje czyste powietrze.

To kolejna inwestycja w elektromobilność w wałbrzyskiej strefie. Na realizację projektów związanych z elektrycznymi napędami zdecydowały się między innymi: Umicore, LS, GTHR, oraz Capchem. Niedawno produkcję przekładni hybrydowych uruchomiła także wałbrzyska fabryka Toyota Motor Manufacturing Poland.

– Nie da się jednak ukryć, że inwestorzy zainteresowani są prowadzeniem w Polsce tego rodzaju działalności – zarówno w charakterze produkcji gotowych podzespołów jak i elementów związanych z elektrycznymi i hybrydowymi jednostkami napędowymi – podkreśla Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy. – Jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać, to mamy szansę stać się przodującym ośrodkiem branży elektromobilnej w Europie – dodaje.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Daimler/ WSSE

Link: Komunikat Biura Prasowego Mercedes-Benz Manufacturing Poland

Fot. Krystian Maj / KPRM

Fot. Krystian Maj / KPRM

 

WAŁBRZYSKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA „INVEST-PARK” sp. z o.o.

ul. Uczniowska 16, 58-306 Wałbrzych

Godziny otwarcia

  • pn. - pt. 08:00 - 16:00
Strona utworzona w standardzie WCAG 2.1