Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
SHIFT + ALT + 1 - Wybór Menu
ESC - Anulowanie podpowiedzi

Zagraniczny pracownik – wyzwanie dla kadrowca

Problemy związane z zatrudnianiem obcokrajowców, w tym także tych spoza Unii Europejskiej, były tematem IX spotkania Klubu Menadżerów HR firm działających w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Zawiłości przepisów, dotyczących tego zagadnienia, objaśniał uczestnikom spotkania Tomasz Bruder, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, przy wsparciu pracowników wydziału, Marka Kalety i Adama Wójcika.


Według Dominiki Ciary, menadżera HR w firmie Daicel Safety Systems Europe w Żarowie, procedury, związane z pracą obcokrajowców, wymagają szczegółowego omówienia.

– Zmieniły się nie tylko zasady dotyczące sformalizowania pobytu zagranicznych pracowników, ale też działanie samego Urzędu Wojewódzkiego. Po reorganizacji pracy urzędu, jest nam trudniej uzyskać niezbędne informacje, przepisy są różnie interpretowane, w zależności od poszczególnych urzędników. Na szczęście mamy spotkania w „INVEST-PARKU”. Dzięki Klubowi HR możemy rozwiązać wiele problematycznych kwestii – mówi Dominika Ciara.

Urząd Wojewódzki rzeczywiście nie może narzekać na brak zajęć. Wpływ na nawał pracy urzędników ma również aktualna sytuacja polityczna na Ukrainie i konieczność obsługiwania uchodźców.

– Liczba załatwianych przez nas spraw, to ponad 6200 zezwoleń rocznie. Plasuje nas na drugim miejscu w kraju. Więcej ma tylko województwo mazowieckie – mówi Tomasz Bruder. – Oczywiście staramy się, by możliwie szybko i sprawnie je rozwiązać. Wszystkim nam zależy na inwestorach – dodaje Bruder.

Podczas spotkania dyrektor wydziału doradzał przedstawicielom komórek odpowiedzialnych za sprawy kadrowe, jak wybrnąć z proceduralnych pułapek oraz, w jaki sposób dotrzeć w miarę szybko do niezbędnych informacji. Omówiono też najważniejsze zmiany w przepisach. Prezes WSSE „INVEST-PARK”, Barbara Kaśnikowska, jest przekonana o celowości spotkań kadrowców.

– Uważam, że poruszamy naprawdę ważne sprawy dla firm, zawsze jest też możliwość rozmowy z ekspertem w danej dziedzinie. Kolejny ważny aspekt, to możliwość wymiany doświadczeń przez samych menadżerów. Słyszę, jak rozmawiają i doradzają sobie nawzajem w różnych sprawach. Frekwencja na tych spotkaniach pokazuje, że była to trafiona inicjatywa – podkreśla Barbara Kaśnikowska.

Było to drugie spotkanie Klubu HR w tym roku. Następne warsztaty zaplanowano na maj.

Problemy związane z zatrudnianiem obcokrajowców, w tym także tych spoza Unii Europejskiej, były tematem IX spotkania Klubu Menadżerów HR firm działających w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

Problemy związane z zatrudnianiem obcokrajowców, w tym także tych spoza Unii Europejskiej, były tematem IX spotkania Klubu Menadżerów HR firm działających w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

 

WAŁBRZYSKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA „INVEST-PARK” sp. z o.o.

ul. Uczniowska 16, 58-306 Wałbrzych

Godziny otwarcia

  • pn. - pt. 08:00 - 16:00
Strona utworzona w standardzie WCAG 2.1