Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
SHIFT + ALT + 1 - Wybór Menu
ESC - Anulowanie podpowiedzi

Święto motoryzacji

 160 firm, 270 osób, ponad 900 spotkań biznesowych w ciągu dwóch dni – tak w liczbach przedstawia się Automotive CEE Day, który odbył się w Opolu 14-15 kwietnia br. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna była współorganizatorem tego wydarzenia.

Automotive CEE Day to jedno z najważniejszych spotkań B2B w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie gromadzi nie tylko przedstawicieli sektora motoryzacyjnego, ale również branż powiązanych. Tegoroczna edycja odbyła się w opolskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.

– Opole to miasto innowacji, młodych ludzi i świetnie rozwijającego się przemysłu. Za oknem mamy Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną, w której czekają jeszcze wolne tereny – zachęcał podczas otwarcia Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

W organizację Automotive CEE Day włączyła się Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”, w której dominuje przemysł motoryzacyjny. Na terenie strefy działa ponad 180 firm. Przedsiębiorcy zainwestowali blisko 22 mld zł, co pozwoliło na stworzenie 44 tys. miejsc pracy.

– Wałbrzyska strefa to optymalne miejsce na lokowanie inwestycji. Zróżnicowana oferta starannie dobranych terenów, w połączeniu z ulgami podatkowymi i wsparciem naszych ekspertów, gwarantuje sukces przedsięwzięcia – wymienia Maciej Badora, prezes WSSE „INVEST-PARK”. – Mamy również blisko 20-letnie doświadczenie w kontaktach z biznesem, szczególnie z inwestorami z branży motoryzacyjnej. Zaufało nam blisko 50 przedsiębiorstw reprezentujących ten przemysł. Są wśród nich koncerny Volkswagen i Toyota, jak i średnie oraz małe firmy. O tym, że dobrze czują się w wałbrzyskiej strefie, świadczą poniesione przez nich nakłady, przekraczające 11 miliardów złotych – podkreśla.

Uczestnicy wydarzenia odbyli nawet kilkadziesiąt spotkań biznesowych z potencjalnymi kontrahentami lub partnerami. Opolska fabryka pojazdów i quadów Polaris otrzymała aż 60 zaproszeń do rozmów.

– Nasza marka jest coraz bardziej rozpoznawana – mówi Krzysztof Zapora z firmy Polaris. – Takie spotkania pomagają w nawiązaniu kontaktów biznesowych, które mogą przerodzić się w stałą współpracę. Coraz więcej naszych produktów powstaje w Europie, dlatego szukamy poddostawców również w Polsce – dodaje.

– Efekty rozmów nie są dostrzegane natychmiast, ale bywa że są początkiem owocnej współpracy – uważa Maria Trawińska z firmy Mahle, która w krotoszyńskiej podstrefie WSSE produkuje tuleje i tłoki. – Całe dwa dni mieliśmy wypełnione spotkaniami, do tego stopnia, że z niektórych zaproszeń musieliśmy zrezygnować – przyznaje.

Jednym z atutów Automotive CEE Day jest interaktywna platforma umawiania spotkań między firmami. Uczestnicy samodzielnie kształtują harmonogram rozmów i precyzyjnie dobierają partnerów.

– Spotkanie pomaga w znalezieniu kooperantów, co zajmuje dużo czasu gdy poszukujemy ich na własną rękę. Uczestnictwo w poprzednich edycjach pozwoliło nam nawiązać bardzo owocną współpracę – zaznacza Justyna Kołodziejska-Kwiecień, dyrektor zakupów z GKN Driveline. Brytyjska firma, działające w podstrefie Oleśnica jest producentem półosi i wałów napędowych do samochodów osobowych.

– Wydarzenie jest szansą na pozyskanie większych klientów i zleceń. Podczas podobnych spotkań udawało nam się nawiązać takie kontakty. Oprócz tego możemy promować naszą markę, gdyż oprócz umówionych rozmów, uczestnicy odwiedzają również nasze stoisko – mówi Małgorzata Koba z firmy Log-Tech z Sycowa, producenta stalowych konstrukcji wykorzystywanych podczas transportu części motoryzacyjnych.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK posiada 1300 ha dostępnych terenów inwestycyjnych. Ulgi podatkowe wahają się od 25% do 55% kosztów inwestycji lub 2-letnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników. Ich wysokość zależy od lokalizacji i wielkości firmy. Strefa oferuje również inwestorom usługi dodatkowe, jak: bezpłatne szkolenia, udział w targach i spotkaniach B2B oraz dołączenie do grupy zakupowej, która obniża koszt opłat za energię. Za jakość i kompleksowość obsługi przedsiębiorców WSSE została wyróżniona w prestiżowym rankingu „fDi Magazine” grupy Financial Times. Doceniono ją także jako miejsce szczególnie polecane na inwestycje w Europie.

 

AutomotiveCEEDay (3)

fot. Witold Chojnacki

 

AutomotiveCEEDay (2)

fot. Witold Chojnacki

 

 

AutomotiveCEEDay (1)

fot. Witold Chojnacki

 

WAŁBRZYSKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA „INVEST-PARK” sp. z o.o.

ul. Uczniowska 16, 58-306 Wałbrzych
Tel. 74 664 91 64
Strona www: invest-park.com.pl

Godziny otwarcia

  • pn. - pt. 08:00 - 16:00
Strona utworzona w standardzie WCAG 2.1