Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
SHIFT + ALT + 1 - Wybór Menu
ESC - Anulowanie podpowiedzi

Bombardier otwiera nową halę produkcyjną

Co najmniej 100 nowych miejsc pracy powstanie we wrocławskim zakładzie Bombardier Transportation Polska. W fabryce produkowane będą między innymi nadwozia do superszybkich pociągów. Koszt inwestycji zlokalizowanej w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej sięgnął ćwierć miliarda złotych.

WSSE Bombardier otwarcie zakladu (1)

Koncern Bombardier to jedyny na świecie producent zarówno samolotów, jak i pociągów oraz największy inwestor w branży kolejowej w Polsce. Obecnie zatrudnia około 1,5 tys. osób w zakładach zlokalizowanych w Katowicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. We wrocławskiej fabryce pracuje obecnie około 700 osób. Dzięki inwestycji w zakładzie stworzonych zostanie co najmniej 100 nowych miejsc pracy. Docelowo zatrudnienie sięgnąć ma 1000 pracowników. Firma planuje również rozszerzyć współpracę z polskimi kooperantami.

– To bardzo ważna inwestycja dla Bombardiera oraz ogromny krok dla rozwoju fabryki, która jest jednym z najstarszych nieprzerwanie funkcjonujących zakładów kolejowych w Europie oraz definitywnie najstarszym w Polsce. Kontynuuje ona tradycje Fabryki Wagonów Pafawag, w której produkcja trwa od 180 lat – podkreślał podczas ceremonii otwarcia Bart Vantorre, szef międzynarodowego łańcucha dostaw Bombardier Transportation.

Inwestycja firmy polegała nie tylko na poszerzeniu zakładu o 20 tys. m kw., ale również na transferze najnowocześniejszych technologii. Fabryka wzbogaciła się między innymi o proces laserowego spawania 3D obiektów wielkogabarytowych. Będą w niej powstawać nadwozia dla pociągów dużej prędkości typu Inter City Express. Znacząca część produkcji związana będzie z najnowszą generacją pociągów dla kolei Deutsche Bahn.

– Ten projekt jest dowodem doskonałej współpracy między sferą publiczną oraz inwestorem. Niezmiernie ważne jest, aby wraz z rozwojem przemysłu szła w parze chęć wykorzystania wiedzy polskich ekspertów – mówił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Bombardier zrealizował projekt rok po uzyskaniu zezwolenia na działalność w wałbrzyskiej strefie. Firma ponad dwukrotnie przekroczyła deklarowane nakłady inwestycyjne, które sięgnęły 250 mln złotych.

– Jesteśmy zadowoleni, że tak legendarna firma jak Bombardier staje się częścią naszej strefy. Jestem przekonany, że jest to kolejny krok w umocnieniu jej pozycji, jako światowego lidera produkcji taboru kolejowego – podkreślał Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Na terenach objętych WSSE we Wrocławiu działa obecnie 17 firm, które zainwestowały blisko 2 mld złotych i zatrudniają ponad 8,5 tys. osób. Wciąż dostępnych jest około 140 ha terenu objętego ulgami podatkowymi oraz ponad 80 ha w pobliskiej gminie Kobierzyce.

 

 

WAŁBRZYSKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA „INVEST-PARK” sp. z o.o.

ul. Uczniowska 16, 58-306 Wałbrzych
Tel. 74 664 91 64
Strona www: invest-park.com.pl

Godziny otwarcia

  • pn. - pt. 08:00 - 16:00
Strona utworzona w standardzie WCAG 2.1